Problem wagi ciężkiej - nadwaga i otyłość choroba nie tylko dorosłych.
Nadwaga i otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych dwudziestego wieku, zaliczanych do dietozależnych dotycząca zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. To problemem nie tylko estetyczny, bardzo często stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia człowieka. Według najnowszych badań statystycznych około 70% dorosłych Polaków jest otyłych lub ma nadwagę. Pod tym względem nie odbiegamy od standardów europejskich, a nawet je przewyższamy. Populacja osób otyłych w latach 90-tych powiększyła się o 10-15% i niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym okresie owa tendencja miała się odwrócić.
Konsekwencje otyłości to m.in.: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, stłuszczenie lub marskość wątroby, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, depresja, udar mózgu, zaburzenia oddychania(zespół bezdechu sennego, uporczywe chrapanie), zaburzenia lipidowe, kamica żółciowa, nowotwory złośliwe: sutka, macicy, prostaty, jelita grubego; zwyrodnienia: stawów bioder, kolan, kręgosłupa; żylaki kończyn dolnych, owrzodzenia podudzi i wiele innych uciążliwych chorób, bez których życie byłoby o wiele przyjemniejsze i … lżejsze!!! Uwaga! Coraz powszechniejszym staje się problem nadwagi oraz otyłości wśród dzieci i młodzieży. Jest to bardzo niepokojące zjawisko zważywszy na fakt, iż nadmierny przyrost masy powoduje u nich nie tylko zwiększenie rozmiarów komórek tłuszczowych, ale i ich ilość. Otyłe dziecko to w przyszłości otyły dorosły, u którego wspomniane choroby przebiegają o wiele szybciej i są bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia.
Przyczyny nadwagi oraz otyłości mogą być bardzo różne: niewłaściwa dieta, zbyt mała ilość ruchu, czynniki psychologiczne (np. stres lub nie akceptowanie własnego ciała), zła przemiana materii (zwłaszcza cukrowo-tłuszczowa); niedobór minera-łów i witamin (głównie z grupy B); przeciążenie wątroby, zanieczyszczenie układu krążenia, nieprawidłowa fermentacja w jelicie grubym, poza tym zaburzenia endokrynologiczne (np. nieprawidłowa praca tarczycy, nieregularne miesiączki), choroby podwzgórza, cukrzyca, bulimia, ponadto zażywanie niektórych leków czy witamin oraz predyspozycje genetyczne.